Ja! V Německu prošlo manželství pro všechny!

Německo umožní manželství stejnopohlavním párům. V pátek o tom rozhodl Spolkový sněm. Celkem pro novelu hlasovalo 393 z 629 přítomných zákonodárců. Přečtěte si naše vyjádření a exkluzivní komentář saské ministryně pro rovnost a integraci. 

 

 

ehe.jpg

Sama kancléřka Angela Merkelová hlasovala proti manželství stejnopohlavních párů. Podle Merkelové je manželství svazkem muže a ženy, nicméně toto rozhodnutí podle ní znamená respekt mezi různými názory a větší sociální soudržnost a mír, uvádí server The Independent. Pro Merkelovou toto rozhodnutí znamená zároveň pravděpodobný hladký průběh vytváření koalice po volbách.

Koalice za manželství: Co na to české strany?

Adéla Horáková z Koalice za manželství, která pořádá kampaň Jsme fér, k tomu říká: „Máme velkou radost. Manželství pro všechny plně podpořili němečtí sociální demokraté a část křesťanských demokratů. V Česku zatím poslanci o manželství pro všechny nehlasovali. Dosud ale ani ČSSD (s výjimkou několika poslanců) ani KDU-ČSL nepodpořily návrh, aby mohli gayové a lesby adoptovat dítě svého protějšku (při-osvojení).

Doufáme, že všechny politické strany v Česku, ČSSD a KDU-ČSL nevyjímaje, se zamyslí nad vývojem v Německu a budou bojovat stejně za práva všech svých voličů, tedy i gayů a leseb – a podpoří myšlenku, že láska je jen jedna, a tedy že i gayové a lesby by měli mít možnost stvrdit svůj vztah manželstvím,“ dodává Horáková.

Saská ministryně: Manželství pro všechny? Přece samozřejmost

Jsme v kontaktu s lidmi, kteří v Německu houževnatě a hlavně úspěšně pracovali na kampani Ehe für Alle. Díky nim známe také stanovisko saské ministryně pro rovnost a integraci Petry Köpping:

"Tento den se zapíše do historie. Blahopřeji všem z LGBT komunity, kteří na toto rozhodnutí museli tak dlouho čekat. Politici o potřebě rovného manželství už vědí desítky let. Ukazuje se, že společnost je mnohem více tolerantní a otevřená než někteří politici, kteří rozhodují o věcech, které se lidí týkají. Nejvíc se vlastně divím tomu, proč bylo kolem tohoto hlasování tolik povyku a bojů. Osobně si myslím, že manželství pro stejnopohlavní páry je úplně jasná věc. Dnes to byl dobrý den."

Foto: Ehe für Alle

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Jak je to s manželstvím pro všechny páry ve světě

V 36 zemích světa na všech sedmi kontinentech si v současnosti páry stejného pohlaví užívají svobody vstupovat do manželství. Přes 16 % světové populace, tj. přes 1,4 miliardy lidí, dnes žije ve státech, které uznávají manželství všech párů. Řada dalších poskytuje svým gay a lesbickým obyvatelům nějakou jinou formu právní ochrany než manželství. Politici, političky, byznys i široká veřejnost po celé zeměkouli začínají postupně chápat, že ochrana všech milujících se párů a rodin s dětmi bez rozdílu pomáhá všem rodinám a posiluje jednotlivé komunity i celé státy. Manželství pro všechny páry, spravedlnost, svoboda a respekt k lidským právům se proto bude nadále šířit do dalších částí světa.

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.