Nová Sněmovna má 82 férových poslanců

O víkendu jsme všichni společně volili poslankyně a poslance pro příští čtyři roky. Spolu s celým národem jsme i my sledovali, jak volby dopadnou, a to nejen z hlediska obecného směřování naší politiky, ale i možné legalizace manželství pro všechny.

poslanecka_snemovna.jpg

Po uzavření volebních místností nás všechny nejprve čekal šok, když se po bok očekávaného vítěze voleb ANO postavila SPD Tomia Okamury, která se ze všech dotazovaných stran nejvíce vymezuje proti rovnoprávnosti LGBT komunity, zejména pokud jde o uzavírání právoplatných sňatků a adopce dětí homosexuálními páry.

Různorodá trojice vítězů

Když se ale postupně začal blížit konečný výsledek, zjistili jsme, že se věci mají jinak. První místo ve volbách zaujalo hnutí ANO, které nám bylo již v minulé Sněmovně klíčovým spojencem v prosazování novely zákona o registrovaném partnerství – přiosvojení. Velká většina jeho poslankyň a poslanců tehdy podpořila její zařazení jako pevného bodu jednání Poslanecké sněmovny. Drtivá většina kandidátek a kandidátů ANO včetně předsedy Andreje Babiše se vyslovila pro manželství i pro přiosvojení.

Na druhém místě se umístila ODS, která co do hodnocení jejího přístupu k férovému manželství a obecně k LGBT komunitě nemá dobrou reputaci. Na vysvědčení politických stran dostala „nedostatečnou“ a ve volbách se do Sněmovny dostala pouze jedna férová kandidátka Jana Černochová, která byla v minulé Sněmovně spoluautorkou novely zákona o registrovaném partnerství. Její názor na manželství pro všechny však zůstává nejasný.

Bronzovou medaili dostali o chloupek Piráti, kteří mají podporu LGBT práv, včetně legalizace sňatků párů stejného pohlaví, zmíněnou ve svém programu. Jejich 22 férových poslankyň a poslanců tak bude hrát klíčovou roli v prosazovaných legislativních změnách vedoucích k odstranění diskriminace gay a lesbických párů a dětí, které tyto páry vychovávají. Právě u Pirátů se dá předpokládat, že je počet férových poslankyň a poslanců vyšší, pouze se v naší předvolební anketě nevyjádřili.

SPD bez férových kandidátů, ČSSD s deseti

Na čtvrté místo se zařadila SPD. Přestože obecně nezaujímá k LGBT komunitě moc přátelský postoj, našlo se pár kandidátek a kandidátů, kteří by podpořili alespoň přiosvojení. Žádný z nich se bohužel nedostal do Sněmovny.

KSČM dostala páté místo. Z jejích 15 poslankyň a poslanců je 5 férových. Strana jako taková dostala v hodnocení podpory LGBT menšiny „dostatečnou“, ač je nutné zmínit, že před jedenácti lety přispěla k legalizaci registrovaného partnerství.

Páté místo dostala ČSSD, která má 10 férových poslanců z 15. Lze tedy spekulovat nad tím, že se její postoj k LGBT voličkám a voličům  konečně začne měnit k lepšímu.

Zbývající hlasy si přerozdělily TOP 09, KDU-ČSL a STAN.

Za TOP 09 byli zvoleny 4 férové kandidátky a kandidáti ze 7, včetně nejmladšího českého poslance v historii, Dominika Feriho. Z KDU-ČSL, která nemá v řadách LGBT komunity zrovna nejlepší pověst, se do Sněmovny dostal jeden férový kandidát – Marek Výborný. Ze STAN se do Sněmovny dostaly 4 férové kandidátky a kandidáti, včetně stranického lídra Jana Farského.

Podívejte se na celý seznam férových poslankyň a poslanců i shrnutí, jak jsme je vybírali.

To, zda se za současné vlády podaří prosadit manželství a přiosvojení, nadále zůstává v našich rukou! Nicméně lze říct, že máme lepší vyhlídky než v sousedním Rakousku.


Foto: Jan Polák / Wikimedia Commons

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Otázky a odpovědi k novele o partnerství

Hlasování Sněmovny ve 3. čtení o manželství pro všechny páry přineslo řadu zklamání a smutku, ale také některé dobré zprávy, které se týkají hlavně rodin dvou matek nebo dvou otců s dětmi. Přinášíme odpovědi na vaše nejčastější otázky. Tento návrh zákona zatím schválila Sněmovna. V Senátu se může ještě změnit. Finálním krokem v legislativním procesu je podpis prezidenta republiky.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.