Férové manželství ve světě: Pokrokové Nizozemsko slaví dvacetiny

První legalizované manželství pro všechny letos slaví dvacetiny. V zemi, která dodnes platí za jednu z nejprogresivnějších, co se lidských práv týče, zákon prošel pouhé dva roky poté, co tam zavedli registrované partnerství.

V roce 2001 se Nizozemsko rozhodlo umožnit gay a lesbickým párům uzavírat sňatky a adoptovat děti. Jednalo se o vyvrcholení dlouholetého boje za práva LGBT lidí, který v zemi tulipánů, goudy a větrných mlýnů sahá až do 40. let minulého století.

Homosexuální pohlavní styk je v zemi dokonce legální už od roku 1811, od doby po vpádu Napoleonovy armády. A co se týče úrovně LGBT práv, ať už v oblasti právní nebo sociální, platí Nizozemsko dodnes za jednu z nejvyspělejších a nejliberálnějších zemí světa.

První hovory o manželství pro všechny

Ve většině západního světa byla existence podobných organizací nemyslitelná až do doby Stonewallských nepokojů v roce 1969. V Nizozemsku to bylo trochu jinak. První tamní organizace, která se na LGBT tématiku zaměřila, byla založena v roce 1946. Spolu s COC Nederland vzniklo také komunitní centrum, Shakespeare Club. I když zatím existovalo v jisté ilegalitě, bylo pořád důstojným místem k setkávání.

Na přelomu 60. a 70. let se činnost LGBT organizací v zemi začala stávat čím dál víc legitimní. Díky vyškrtnutí homosexuality ze seznamu nemocí a zrušení rozdílného věku způsobilosti k pohlavnímu styku se nizozemská společnost pomalu a jistě přestávala dívat na gaye a lesby jako na devianty. Díky tomu mohly být zahájeny první diskuze na téma registrovaného partnerství, potažmo manželství pro všechny.

Nepsaná soutěž s Dánskem

První krok, ke kterému se Nizozemsko odhodlalo, byla legalizace registrovaného partnerství (geregistreerd partnerschap) se všemi právy a povinnostmi, která vyplývají z manželství, v roce 1998. Stalo se tak druhou zemí, která svým občanům a občankám tuto možnost nabídla, první bylo Dánsko v roce 1989.

Pomyslné závody nakonec Nizozemsko přece vyhrálo. Jako první totiž úspěšné prosadilo manželství pro všechny. Zásluhu na tom má mimo jiné fakt, že se v době příslušných diskuzí na vládě nepodílela Křesťanskodemokratická výzva (CDA), tedy strana, která byla výrazně proti.

Dobrovolný svazek dvou osob

Oběma komorami nizozemského parlamentu prošel zákon v roce 2000, účinným se stal 1. dubna 2001. Nebyl to žádný apríl. „Manželství je trvalý a dobrovolný svazek dvou osob různého či stejného pohlaví,“ píše se od té doby v tamním zákoníku.

Gay a lesbické páry tam za určitých okolností můžou uzavřít i církevní sňatek a brát se mohou také v Karibském Nizozemsku (Bonaire, Sabba a Svatý Eustach). Zákon však zatím neplatí ve třech zemích Nizozemského království: na Arubě, Curaçau a Svatém Martinovi.

 

Zatím poslední zemí, která manželství pro všechny přijala, je Tchaj-wan. Má to ovšem pár háčků… Přečtěte si, co nám k tomu řekla aktivistka Jennifer Lu.

 

Foto: Jeroen Ploeger / Facebook Pride Amsterdam

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Otázky a odpovědi k novele o partnerství

Hlasování Sněmovny ve 3. čtení o manželství pro všechny páry přineslo řadu zklamání a smutku, ale také některé dobré zprávy, které se týkají hlavně rodin dvou matek nebo dvou otců s dětmi. Přinášíme odpovědi na vaše nejčastější otázky. Tento návrh zákona zatím schválila Sněmovna. V Senátu se může ještě změnit. Finálním krokem v legislativním procesu je podpis prezidenta republiky.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.