Proč Sněmovna neschválila rovné manželství?

Jednoduše řečeno, protože se nenašlo dost poslanců a poslankyň, kteří by dopředu jasně řekli, že jeho přijetí podpoří. Dojmů a emocí je hodně, pojďme teď mluvit o číslech. 

Ještě před hlasováním ve 3. čtení deklarovali celostranickou podporu rovnému manželství Piráti, Starostové a TOP 09. Ze 34 poslanců a poslankyň ODS dopředu manželství pro všechny páry veřejně podpořili jen zhruba dva nebo tři. KDU-ČSL stejně jako SPD od začátku avizovali, že budou všichni proti. O jakých návrzích se vlastně hlasovalo?

Hnutí ANO jako celek rovné manželství nepodpořilo. Andrej Babiš několikrát řekl, že on sám je pro. A také jsme slýchali z médií od lidí z ANO, že 3050% klubu by pro rovné manželství zvedlo ruku, tedy přibližně 23-35 hlasů. 

Čili si hlasy sečtěme: Piráti (4) + Starostové (33) + TOP 09 (14) + ODS (3) = 54 potenciálních hlasů. Na to, aby manželství prošlo, bylo od Hnutí ANO potřeba cca 35-40 hlasů. Nebylo ale jasné, jestli taková podpora v klubu je, nebo není. 

Kvůli nejasnostem o síle podpory a protože spousta lidí opakovala mantru narovnejme jim práva, jen ať se to nejmenuje manželství, byl podán pozměňovací návrh, který těmto hlasům vyšel vstříc. Ponechával dvě škatulky, ale poskytoval ostatní práva včetně společných adopcí i přiosvojení (tzv. polomanželství). Čekalo se, že tento návrh bude mít minimálně stejnou podporu jako manželství, ale hlavně přinese navíc hlasy těch, jimž vadí spojování vztahů do jedné kategorie. Z hnutí ANO zaznělo, že by takový návrh měl podporu dvou třetin klubu.

Ve Sněmovně se hlasuje nejdřív o pozměňovacích návrzích. Pak o novele samotné, ve znění přijatých změn. 

Při hlasování ve 3. čtení šlo první na řadu hlasování o polomanželství. Kdo nepodpořil aspoň toto, nepodpořil by z logiky věci pravděpodobně ani manželství pro všechny páry. A tady přišlo překvapení. Některé strany hlasovaly podle toho, co se čekalo. Piráti, Starostové, TOP 09 byli PRO. Z ODS bylo pro 18 % klubu (8 hlasů) a z KDU-ČSL bylo pro 16 % klubu (3 hlasy). SPD byla dle očekávání celkově PROTI. Dohromady bylo z těchto stran pro 59 hlasů. Stačilo tedy dalších zhruba 35 hlasů od hnutí ANO. Což by bylo v souladu s tím, jak do té doby deklarovalo podporu rovného manželství respektive i polomanželství. Ale z Hnutí ANO pro tento návrh hlasovalo jen 8 poslanců a poslankyň, což je 12 % jejich klubu. Tento návrh tedy neprošel.

Následně byl schválen ještě užší pozměňovací návrh - v našem přehledu nazvaný „Ukrajovák 1, který nadále udržuje dvě kategorie vztahů (manželství a partnerství), dává partnerům shodná práva jako manželům, ale vyřadil společné adopce a nechal jen přiosvojení. Tento návrh podpořilo 98 % klubu hnutí ANO. Ano, je důležité mít možnost dítě přiosvojit. Dvě mámy a dva tátové budu moci být oba uznáni za zákonné rodiče. A to je dobrá zpráva především pro rodiny, jichž se tato úprava dotýká. Ale proč tedy z toho vylučovat společné adopce? Obecně řečeno to znamená, mimo jiné, že děti osvojované z ústavní péče budou muset procházet adopcí dvakrát, a že soudní řízení o adopci bude muset proběhnout také dvakrát. Je to do očí bijící diskriminace a navíc dvojnásobná stresová zátěž pro celou rodinu a hlavně děti. Text návrhu sám vzbuzuje otázky, jak přesně by se přiosvojení aplikovalo i na partnery.

 

Proč vůbec pořád udržovat to ponižující rozdělení do škatulek?

Proč tedy Sněmovna neschválila rovné manželství? Každá strana, hnutí i poslanec či poslankyně ve Sněmovně měli šanci podpořit rovné manželství. Ideálně dopředu, aby bylo jasné, že žádný pozměňovací návrh nemá šanci. Bylo to nejjednodušší řešení, které má navíc většinovou společenskou podporu. Bohužel se takových poslanců a poslankyň nenašlo dost. A jenom proto pak bylo schváleno „osekané“ znění novely. 

 

Jak kdo pro návrhy ve 3. čtení hlasoval? Najdete přehledně na stránce o hlasování.

 

NEBOJTE SE. INICIATIVA JSME FÉR POKRAČUJE

Možná si říkáte, co bude dál. Na prvním místě, novela nyní putuje na projednání do Senátu. Legislativní proces tedy ještě nekončí a zákon jím ještě musí projít až k podpisu prezidenta. Zároveň ale chceme zdůraznit to, co už říkáme dlouho. Jsme fér nekončí. Budeme tu do té doby, než nedosáhneme našeho společného cíle, kterým stále je a bude manželství pro všechny páry. 

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Otázky a odpovědi k novele o partnerství

Hlasování Sněmovny ve 3. čtení o manželství pro všechny páry přineslo řadu zklamání a smutku, ale také některé dobré zprávy, které se týkají hlavně rodin dvou matek nebo dvou otců s dětmi. Přinášíme odpovědi na vaše nejčastější otázky. Tento návrh zákona zatím schválila Sněmovna. V Senátu se může ještě změnit. Finálním krokem v legislativním procesu je podpis prezidenta republiky.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.