16 středoškolských parlamentů podpořilo přijetí rovného manželství

16 krajských a městských studentských samospráv z 10 krajů naší země, které zastupují desetitisíce studentů a studentek, se obrací na nejvyšší ústavní činitele, předsedy a předsedkyni parlamentních stran, aby podpořili uzákonění manželství pro všechny páry. "Jako studenti cítíme potřebu vyjádřit své pocity k tématu, které se nás bezprostředně dotýká a bude nás, jakožto i budoucí generace, provázet celým životem. Vážíme si prostoru, který je manželství pro všechny poslední dobou ve veřejné sféře věnován. Schválení rovných sňatků je za nás krok správným směrem," uvádí Jakub Vrzal a Zita Krotká, kteří výzvu zastupují.

Vážené dámy, vážení pánové,

jmenuji se Jakub Vrzal a společně se Zitou Krotkou jsme autory Otevřeného dopisu ústavním činitelům, předsedům a předsedkyni parlamentních stran na podporu přijetí manželství pro všechny páry od 16 studentských krajských a městských samospráv napříč celou republikou, které zastupují desetitisíce studentů a studentek.

Prvotní impuls k sepsání tohoto dopisu přišel během oslav 17. listopadu na Národní třídě. Náhodou jsme se nachomýtli na náměstí Václava Havla, kde autoři Michal Sikora a Roman Poliak předčítali obdobný dopis iniciovaný akademickými senáty vysokých škol, rozhodli jsme se tuto myšlenku podpořit také. Vždyť se přece jedná i o naší budoucnost a podporu důležitých hodnot. Netrvalo dlouho, slovo dalo slovo, a my měli před sebou text, který vyjadřoval pocity naší generace z aktuálního a silně omílaného společenského, spíše politického, tématu, kterým rovné sňatky bezpochyby jsou. Tento fakt dokladuje i existující výzva zatím 1800 pedagogických pracovníků, kteří tento problém také vnímají.

Po téměř jednohlasném schválení návrhu dopisu na zasedání Středoškolského parlamentu Kraje Vysočina jsme plni energie začali aktivně oslovovat s žádostí o podporu i ostatní krajské a městské mládežnické samosprávy. K dnešnímu dni se k našemu dopisu připojilo celkem 16 samospráv z 10 krajů.

Jsme nesmírně rádi, že se studenti a studentky dokážou semknout a společně se zasadit o věci, které je trápí. Studentská participace si stoprocentně zaslouží pozornost veřejnosti napříč všemi kraji a městy. Společně můžeme být hybateli pozitivní změny nejen v otázce manželství pro všechny páry. Není nám to jedno!

Jakub Vrzal, Zita Krotká

Přečtěte si celé znění výzvy


Pod otevřený dopis pro vyjádření podpory manželství pro všechny za krajské a městské studentské samosprávy pro nejvyšší ústavní činitele a předsedy parlamentních stran se podepsalo k 19. únoru celkem 16 studentských samospráv : 

Středoškolský parlament Kraje Vysočina
Krajský studentský sněm Jihomoravského kraje
Krajský parlament dětí a mládeže Zlínského kraje
Krajský parlament mládeže Královéhradeckého kraje, z. s.
Krajský studentský sněm Pardubického kraje
Krajský parlament dětí a mládeže Karlovarského kraje
Jihočeský studentský parlament Parlament dětí a mládeže Moravskoslezského kraje
Středoškolský sněm hlavního města Prahy
Parlament dětí a mládeže města Ostravy
Opavské zastupitelstvo dětí a mládeže
Městský parlament dětí a mládeže Krnov
Parlament mládeže města Mladá Boleslav
Zastupitelstvo mladých města Třebíče
Studentský parlament Aš
Žákovské zastupitelstvo města Říčany

Přečtěte si celé znění výzvy. Co jsou samosprávy mládeže?

 

Prosíme, ozvěte se. Využijte možná poslední příležitosti na dlouhé roky udělat krok dopředu. Najděte si, prosím, chvilku a oslovte poslance a poslankyně právě teď. Detaily jak na to najdete i se seznamem kontaktů na naší stránce JdemeDoFinále.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Otázky a odpovědi k novele o partnerství

Hlasování Sněmovny ve 3. čtení o manželství pro všechny páry přineslo řadu zklamání a smutku, ale také některé dobré zprávy, které se týkají hlavně rodin dvou matek nebo dvou otců s dětmi. Přinášíme odpovědi na vaše nejčastější otázky. Tento návrh zákona zatím schválila Sněmovna. V Senátu se může ještě změnit. Finálním krokem v legislativním procesu je podpis prezidenta republiky.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.